Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 
 

Postavy
 
VampireFPS01.jpg
 
Postavy majú veľa druhov vlastností. Pokým si môžte byť právom istí, že mutanti sú poriadne agresívni a vidia vás len ako niečo viac ako jedlo, iné ľudské bytosti v Zóne sú ďaleko viac komplexnejšie.
 
image

Armáda má svoju prácu a vykonávajú ju dobre. Keď ste v Zóne, tak ste iba cieľ, takže ak začnete bojovať s vojakmi - rozstrieľajú vás na cucky.
 
Kolobok HQ.jpg
 
Iní stalkeri majú však iný prínos. Stalkeri nie sú nepriatelia, pokým ich z nich nespravíte sami. Môžete si vybrať agresívnu cestu a znepriateliť si jednotlivcov ako aj stalkerské klany. Avšak, ak sa rozhodnete postupovať opatrnejšie, odhalíte hernú ekonómiu založenú na obchodovaní s predmetmi, jedlom, zbraňami a informáciami.
 
Knuckles.jpg
 
Je na vás či budete na stalkerov pozerať ako na nepriateľov, alebo ako na prostriedky ktoré vám napomôžu.
 
Shilov HQ.jpg
 
V hre je aj určitý počet "dílerov". V skutočnosti, práve vďaka tímto chlapíkom sa stalkeri držia na nohách. Títo chlapíci kontrolujú ekonómiu vnútri Zóny. Sú to chlapíci, ktorí zadávajú úlohy, predávajú vybavenie informácie o Zóne. Díleri sú rešpektovaní v tom, ako poskytujú férové služby všetkým stalkerom, takže ak niekto nahnevá nejakého dílera, nebodaj ho zabije, takmer každý stalkerský klan v Zóne na neho vypíše odmenu.

Obchodovanie

Aby stalker prežil, musí samozrejme obchodovať, najmä s potravinami. Takisto môže nakupovať, predávať a vymieňať všetko čo potrebuje od munície až po artefakty. Oficiálnou menou sú Sovietske ruble.
 

  • Frakcie

                                     

                        Stalkeri

File:Cop pers neutral.jpgimage

"Nie je tu možné prežiť na vlastnú päsť. Akékoľvek pravidlo má však výnimky. Tieto výnimky sa v tomto prípade nazývajú stalkeri - Gogoľ bol presne taká výnimka. Už prešli dva roky odkedy začal stalkrovanie, ale nikdy sa nepridal k nijakému klanu, k nijakej skupine, vždy uprednostňoval spoliehať sa sám na seba. Raz povedal, že ani banditi, ani monštrá, bojová jednotka či samotná Zóna by ho nedokázali odstrániť."
 
Stalkeri objavujú Zónu na vlastnú päsť. Väčšina stalkerov sú samotári, pretože členstvo v skupinách ich okráda o drahocenný čas a tým pádom redukuje príjem. Navyše niektorí iba inklinujú k izolácii a nezávislosti.

  File:SHOC Military.png             

    Armáda

 
Primárnym cieľom armády je chrániť okraje Zóny a zabrániť stalkerom v prechode cez tieto oblasti.
Okrem toho dávajú pozor rôzne vedecké bunkre a stanoviská.

Na práce hlboko v Zóne použivajú vojenských stalkerov, ktorí sa lepšie vyznajú v prostredí a majú viac skúseností so Zónou samotnou.

      File:SCOP State Security Service.png

Vojenskí stalkeri

image
 
Sú to stalkeri, s ktorými sa dohodla armáda na kontrakte.
 
Sú dobre vyzbrojení a vybavení. Veľmi často sú používaní na štúdium následkov nešťastia a taktiež mapujú Zónu a jej zmeny po každej emisii.
Väčšinou sa pohybujú osamote alebo v skupinách do počtu päť ľudí. Nikdy nedovolia obyčajným stalkerom prejsť, okamžite začnú streľbu. Armáda im platí aj za zneškodnených nepriateľov.
 
"Cornet kráčal a na krku cítil ten uprený pohľad Melehova, ktorý šiel za ním. Aj keď mu major povedal, že Cornet je jeden z ich vlastných, vojenských stalkerov, ešte vždy mu nedôveroval.

Alebo, možno sa stretli predtým, dávno, keď bol Cornet stalkerom? Radšej sa ešte raz otočil dozadu, zbežne si prezrel poručíkovu tvár. Nie, pravdepodobne sa nestretli."
    

       Vedci

 File:Scientist.jpg
 
"Vídaval som ho tu a tam vo výskumnom tábore, keď som tam zakaždým prišiel predať nejakú korisť. Vyzeral ako normálny týpek. Veľký a robustný, nikdy by ste si o ňom nepomysleli že je jeden z "vajcových hláv". Dával mi dobrú cenu na artefakty, vždy si rád pokecal o tomto, hneď zas o tamtom... a ako sprosto skončil. Motal sa vo svojom vybavení práve v blízkosti "Whirglig-u", keď títo ničomníci začali strieľať. Hodilo ho do anomálie, potom ho skrútilo. Keď sme skončili boj, vo "Whirligig-u" nič z neho nezostalo... iba útržky overalu."
 
Skúmajú podstatu Zóny a prírodu v ich vzájomnom vzťahu.
Vďaka ich priaznivému postoju može šťastný stalker pri predaji koristi zo Zóny vedcom profitovať bez dílerovho sprostredkovania.

                  

              Sloboda

imageimage
 
Sami sa považujú za bojovníkov o voľný prístup do Zóny a následne sa neustále nachádzajú v konštantnom konflikte s armádnymi jednotkami, vojenskými stalkermi a Povinnosťou.
Títo bojovníci za slobodu Zóny veria, že informácie o Zóne nesmú zostať ukryté pred ľudstvom.
 
"Od týchto "slobodných mužov" som sa dozvedel, že Zóna vznikla vlastne ako výsledok vojenských testov supertajnej zbrane. Jeden "sloboďák", volali ho "Lišiak" ma uistil, že s určitosťou vie, že je to pravda. "Informácia je presná a overená!" hovorí.
 
Neviem teda či je to tak, ale všetko pasuje dohromady - záhadná podstata nešťastia, záujem armády o Zónu od úplne prvého dňa jej vzniku, ich nenávisť k radovým stalkerom a pokusy dostať sa do stredu Zóny - to znamená, ako hovorí Lišiak, že tajná zbraň stále existuje."

                    File:Dolg Patch.png

             Povinnosť

imageimage
 
Čisto militarizovaná skupina, známa svojou prísnou disciplínou. Jej členovia sa správajú a žijú podľa ich stanovených pravidiel.
 
Reprezentanti Povinnosti odmietajú obchodovanie s unikátnymi vecami zo Zóny s vonkajším svetom. Podľa zvestí, všetky artefakty ktoré nájdu členovia tejto skupiny sú posunuté vedcom.
 
Každý člen považuje za svoj primárny cieľ ochraňovať svet pred Zónou. Väščina z prác skupiny zahŕňa likvidovanie mutantích hniezd alebo rôznych nebezpečných skupín, takže aj vďaka tomu tieto nájazdy Povinnosti zvyčajne uchránia radového stalkera pred množstvom každodenných problémov.
 
"Chlapíci v tmavom maskáčovom oblečení s nepriestrelnými vestami sa určite neboli v blízkosti tábora Slobody iba opaľovať. "Povinnosťáci" posedávali, krytí stromami a ruinami, bez toho aby vydali čo i len najmenší zvuk. Dokonca aj keď sa ich ciele objavili na dohľad, vyčkávali.

Až potom čo nechali svojich nepriateľov prísť bližšie, odhalili sa a bez ľútosti zaútočili. Žiadny zo "slobodných mužov" v ten deň neunikol svojmu osudu...

...Kúdol zostal posledný, obkľúčený na prvom poschodí zničeného domu. Opätoval paľbu po dlhý čas, nedovoliac Povinnosti aby sa dostali bližšie k nemu. Potom Šmelev nariadil vyhodiť ho do vzduchu s granátmi.

Kúdol bol stále nažive, keď prišli. Pravú ruku mal odtrhnutú a mal črepinu v žalúdku. Šmelev naňho musel minúť ešte jednu guľku."
                

      Renegáti/Banditi

imageimage
 
"Vyrútil sa na nich práve vtedy, keď vyprázdňovali vrecká jeho kolegovi. Boli tam traja, usadení vedľa batoha svojej obete a rozdeľovali si korisť, zatiaľ čo ďaľší prehľadával vrecká. Krv stekala cícerkom zo stalkerovej tváre, ktorá ho oslepovala nenávisťou. Spustil streľbu, lačný po zabíjaní. Guľky boli peniaze Zóny, ale tentokrát s nimi nešetril, obdarujúc zabijakov a lúpežníkov štedrými darčekmi."
 
Reprezentanti kriminálneho sveta, ktorí prišli do Zóny z rôznych dôvodov; zarábať predávaním artefaktov, ukryť sa pred zákonom, kupovať alebo predávať zbrane... Zóna poskytuje vcelku dobré útočisko pre takéto elementy, od vandrákov až po ťažkých kriminálnikov.
 
Väčšinu času sa spájajú do rôznych gangov alebo lúpežníckych organizácií. Banditi predstavujú veľkú hrozbu pre neskúsených a nepozorných stalkerov.

 

    Monolit

image
 
Táto skupina je najskôr niečo ako náboženská sekta. Jej členovia veria v existenciu vyvinutého mimozemského kryštálu, nazvaného Monolit, v srdci Zóny.
 
Väščina stalkerov označuje adeptov Monolitu s opovrhovaním za šialencov. Od ich počiatkov sa skupina pokúšala blokovať postup smerom do centra Zóny, obávajúc sa, že stalkeri by mohli mať zlé úmysly vzhľadom na Monolit.
 
Zvesti hovoria, že skupina má veľkú základňu blízko centra Zóny, ale jej presné miesto je známe iba členom tejto frakcie.
 
"Monoliťáci boli divní už dávno predtým než kompletne postrácali všetky koliečka. Všetci rozprávali príbehy o mimozemšťanoch, jedinečnosti Zóny, mimozemských experimentoch a, samozrejme, ich ochraňovanom Monolite.
 
Niekto im možno veril, avšak mali veľký nedostatok žijúcich svedkov. Samozrejme, našlo sa veľa tárajov, ktorí tvrdili, že osobne videli Monolit. A samozrejme, kto by už len veril Červenému Sanjovi alebo Talkerovi, ktorí sa ešte nedostali ani do Agropromu po vlastných?
 
A teraz sa členovia Monolitu totálne uzavreli. Dokonca sa prestali s každým rozprávať. Jednoducho začnú strieľať na hocikoho keď ho len zbadajú. Jedným slovom - fanatici."

   

 Jasná obloha

 image

"Skiff sa zdvihol z kľaku a položil svoju zbraň - cudzincov bolo veľa. Bol prekvapený keď zbadal farbu ich kamufláže, bola to modrá s bielymi vzormi ako obloha mimo Zóny.
 
Bolo to vcelku blízko močiarov. Stalker si pomyslel: "Samozrejme že nie sú dobrí bojovníci ale ja som tiež spravil chybu a nechal ich dostať sa ku mne blízko."
 
Málo známa frakcia, ktorá je "stratená" v močiaroch. Nikto nevie s istotou aká je ich celková sila, čo robia a akému cieľu slúžia. Ale zopár málo stalkerov, ktorí zostali nažive po tom čo prešli cez močiare hovorilo o chlapíkoch v modrej kamufláži farby oblohy.

                  

               Žoldáci

imageFile:Mercenary.jpg
 
Tvoria najzáhadnejšiu skupinu v Zóne.
 
Niektorí často využívajú služby žoldnierov - sú profesionáli v poli, veľmi rýchlo sa vedia dohodnúť s akýmkoľvek stalkerom a keď je treba, dokážu kompletne zlikvidovať hocijakú skupinu.

O Zóne a jej stvoreniach toho vedia však málo a často sa stáva, že umierajú na miestach kde aj neskúsení stalkeri cítia nebezpečenstvo.
 
Za ich služby, ako sa zdá, dostávajú značné sumy v peniazoch a artefaktoch. Miesto základne tejto skupiny stále zostáva zahalené rúškom tajomstva; jediná vec je jasná, musí sa nachádzať iba niekde hlboko v Zóne.
 
"Sivomodré oblečenie prebleskovalo zovšadiaľ. Naháňali ho ako keď svorka vlkov chytá svoju korisť. Výr si to uvedomil príliš neskoro.
 
Stále sa otáčal dozadu, strieľajúc, keď vtom sa pred ním objavila postava a začul tlmenú strelu. Stalker padol, stláčajúc si ranu na jeho boku. Prenasledovatelia ho obklopili.
 
Ten, ktorý ho postrelil prišiel bližšie a ukázal na jeho zbraň.
"Prečo?" zachrčal Výr.
"Nič osobné. Za toto nám platia," povedal hlas spod masky.
Za odpoveďou nasledovala ďalšia rana. Rana istoty."

 

TOPlist